Było pięknie

Koła buksowały w gęstym błocie. Brązowa maź oblepiała łańcuch i blokowała tylne zębatki. Od zimnego deszczu drętwiały palce zaciśnięte na manetkach podczas długich zjazdów. To był cudowny maraton.

Kolarze MTB to twarda nacja. Nic nie mogło pokrzyżować planów zawodniczek i zawodników, którzy 1 i 2 lipca stawili się w gminie Nowy Targ, by wziąć udział w Gorce Champion MTB: Otwarte Mistrzostwa Małopolski. Ani zacinające krople deszczu, ani rozmoknięte trasy, ani gęsta mgła, w której skrył się Turbacz (1310 m n.p.m.).

Sobotnia czasówka rozpoczęła się z godzinnym opóźnieniem po to, by wytyczona 12-kilometrowa ścieżka prowadząca pod schronisko na szczycie góry chociaż trochę wyschła. Chcieliśmy, aby czasy zawodników w jak największym stopniu zależały od ich umiejętności, a w jak najmniejszym – od przypadku. Startujący dali z siebie wszystko: najlepsi pokonali niełatwy dystans w blisko 50 minut. Ale na szczycie czekaliśmy na wszystkich – a wraz z nami czekał domowy kompot i wyborna szarlotka, która ledwo co wyszła z pieca schroniska na Turbaczu. Oklaskami nagradzaliśmy każdego meldującego się na mecie kolarza MTB. Towarzyszyły nam pięknie, tradycyjnie ubrane góralki, których pozytywna energia podnosiła na duchu nawet najbardziej zmęczonego zawodnika. Pod schroniskiem urządziliśmy też dekoracje dla zwycięzców czasówki. Dawno już nie wręczaliśmy medali w tak urokliwym miejscu. Na ten czas wyszło nawet dawno niewidziane słońce.

W niedzielę gromadzące się nad Biurem Zawodów ciemne chmury nie zwiastowały niczego dobrego. Kilka minut po starcie do peletonu kolarzy dołączył deszcz. I towarzyszył im już podczas każdego pokonywanego metru. Co zaskakujące (ale bardzo pozytywnie), wielu śmiałków porywało się na dystans Pro. Aż 8 z 10 zawodników, którzy jako pierwsi dotarli do rozjazdu dystansów, decydowało się na ten trudniejszy wariant. I pedałowali przez to rosnące w oczach (i równie szybko spływające stromymi zboczami Turbacza) błoto. Byliśmy pod wrażeniem ich zapału, determinacji oraz nieprzeciętnej odporności na skrajnie trudne warunki. Podobne odczucia mieli także zgromadzeni w schronisku turyści, którzy głośno wyrażali podziw dla naszego peletonu.

Zaimponowali nam też kolarze z nieco mniejszym doświadczeniem. Oni również nie sprzedali łatwo skóry. Mimo otaczających ich zewsząd trudności – głębokie kałuże, śliskie kamienie, przemoczone ubranie – uparcie zmierzali na szczyt.

To była piękna górska przygoda. Nie zapomnimy jej ani my, ani zawodnicy, którzy z wielkimi emocjami dzielili się swoimi wrażeniami z jazdy na Turbacz. Nie zapomnimy również gościnności i przyjaznego nastawienia przedstawicieli Urzędu Gminy Nowy Targ, którzy z zaangażowaniem pomogli nam w organizacji Gorce Champion MTB: Otwarte Mistrzostwa Małopolski.

2017-07-04 POWRÓT
Partnerzy