Zaloguj się
A co pod Turbaczem?

Zdobycie najwyższego szczytu Gorców to danie główne organizowanych przez nas Gorce Champion MTB – Otwarte Mistrzostwa Małopolski. Ale równie wiele dzieje się pod samym Turbaczem. W gminie Nowy Targ znajduje się kilka zabytków, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim

Jak donoszą podania, świątynię tę wybudowali zbójnicy. Miał im się objawić sam święty Michał, ukazując się na jednym z dębów. Budynek powstał ok. 1500 roku. Warto zwrócić na pokrytą gontem dzwonnicę. Jej skośne ściany i spiczasty hełm to relikt drewnianego budownictwa fortecznego.

Wnętrza kościoła urządzone jest w stylu gotycko-renesansowym. Unikatową polichromię tworzą różnorodne motywy w 33 kolorach, w tym motywy perskie i chińskie. Zastosowano oryginalne, nadzwyczajnej trwałości farby, których skład do dziś pozostaje tajemnicą. Zabytkowy wystrój kościoła stanowią: tryptyk w głównym ołtarzu przedstawiający Świętą Rodzinę, w stylu gotycko-renesansowym szkoły sądecko-spiskiej (przełom XV i XVI wieku), krzyż z roku 1380, tzw. Drzewo Życia, wykonany na desce tęczowej z naturalnego elementu drzewa w kształcie krzyża, barokowe ołtarze boczne z XVII wieku z pięcioma gotyckimi figurami, tworzącymi “Orszak Pięciu Panien”, gotyckie tabernakulum z XIV wieku, figura św. Mikołaja z 1420 r.. Koniecznie posłuchajcie cymbałków pochodzących aż z XV wieku. Mają wyjątkowe brzmienie — wbrew zasadom fizyki niskie tony wydawane są przez cienkie sztaby, wysokie zaś przez grube sztaby.

Kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Muzeum Podhalańskie – Dwór Tetmajerów w Łopusznej

To dwór pochodzący z około XVlll w., stanowiący wzorcowy przykład szlacheckiego, wiejskiego dworu polskiego. Przy dworze znajduje się drewniana oficyna, była kuchnia i mieszkanie służby. Na otoczenie budynku składają się również dworskie drewniane budynki gospodarcze. Obok jest jeszcze piwnica oraz chałupa Stanisława Klamerusa. W zabudowaniach znajduje się Muzeum Kultury Szlacheckiej, oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Możecie tam zobaczyć, jak wyglądała dawna wiejska siedziba średniozamożnej szlachty.

XV-wieczny kościół w Harklowej

Interesującym zabytkiem Harklowej jest kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z końca XV wieku. To typowy przykład drewnianej budowli w zrąb, pokryty gontem, z odrębną konstrukcyjnie wieżą słupową. Wokół ścian kościelnych istnieją podcienia zwane sobotami. A to dlatego, że w tym miejscu na niedzielną mszę już od soboty oczekiwali ludzie, przychodzący do kościoła z odległych miejsc. Zabezpieczenie przed powodzią stanowiło murowane ogrodzenie znajdujące się na w zachodniej części.

Krempachy - kościół późnogotycki p.w. św. Marcina

W miejscowości Krempachy od 1525 roku stoi murowany, późnogotycki kościół. Powstawał w stylu przejściowym pomiędzy gotykiem a renesansem. Zwróćcie uwagę na wieżę z dzwonnicą: posiada ona hurdycję, czyli balkon. Ołtarz główny pochodzi z 1750 r. i przedstawia patrona św. Marcina klęczącego przed Chrystusem. O blisko 150 lat młodsze są organy, pochodzące z 1896 roku.

Krauszów – kapliczka Trzeciego Upadku

Z zabytków sakralnych na uwagę zasługuje kapliczka Trzeciego Upadku, murowana, z drewnianą figurką Pana Jezusa z krzyżem, wykonana w stylu ludowym. Kapliczka usytuowana przy skrzyżowaniu dróg strzegła wejścia do wsi od wschodniej strony.

Łopuszna - kościół parafialny w stylu podhalańskim

Ten drewniany kościół parafialny w stylu podhalańskim z okresu polskiego gotyku jest jednym z najcenniejszych zabytków na Podhalu. Pierwotny kościół w Łopusznej wzniesiono w końcu wieku XIV, obecny zaś prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku. W 1504 r. kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, św. Stanisława i św. Antoniego Opata został konsekrowany przez sufragana krakowskiego biskupa Jana.

Obecne wyposażenie kościoła stanowią trzy ołtarze barokowe. W głównym znajduje się cenny tryptyk, malowany na desce, z połowy XV w., przedstawiający w obrazie środkowym scenę koronacji Matki Bożej – wybitne dzieło malarstwa średniowiecznego, szkoły sądecko-spiskiej. Boczne ołtarze i ambona pochodzą z wieku XVII. Po obu stronach wyjścia na ambonę znajdują się skrzydła tryptyku z wizerunkami św. św. Piotra i Pawła z końca XVI w. W babińcu pod wieżą można oglądać cenne zabytki sztuki ludowej. Są to: feretrony, barokowa rzeźba Matki Bożej, figurki z rozebranych ołtarzy kościoła, a także obraz z 1753 r. przedstawiający Upadek Chrystusa pod Krzyżem.

Informacje o zabytkach oraz zdjęcia pochodzą ze strony www.tischnerowka.pl.

2017-06-01 POWRÓT

 

Z kamerą na zboczach Turbacza
Rekordowe osiągi górali!
Wysoka góra, to wysoka pula nagród
Relacja z konferencji prasowej pod Turbaczem
Media nagłaśniają czasówkę na Turbacz
O cookies
Cyklopedia/3w4u.eu
Czy możemy Ci
w czymś pomóc???
Napisz do nas